Ogrzewanie akwariów – Poradnik

Ogrzewanie akwariów – Poradnik

Ogrzewanie akwariów – Poradnik

Ogrzewanie akwariów jest niezbędnym zabiegiem, zwłaszcza gdy pływają w nim ryby tropikalne, które najlepiej się czują w temperaturze około 24° C. Nie ogrzewamy wody w akwarium tylko wtedy, gdy mamy w nim ryby, które nie wymagają temperatury wody powyżej 20° C. Jeżeli nie stosujemy ogrzewania w akwarium i temperatura wody wynosi poniżej 20°C, to nasze rybki tracą barwę, są słabsze i szybciej zapadają na różne choroby, np. pleśniawkę.
Temperaturę wody w akwarium należy zmieniać w zależności od pory roku oraz rytmu dnia i nocy.

Od listopada do marca należy obniżyć temperaturę wody od 2 do 6°C ( gdyż wtedy w warunkach naturalnych ryby egzotyczne mają problemy w zdobywaniu pokarmu).

W nocy temperatura wody w akwarium powinna delikatnie spadać (od 1 do 3° C).

Przejściowe obniżanie temperatury wody wpływa pozytywnie na zdrowie ryb i wygląd roślin w akwarium. Ryby są bardziej odporne na spadki temperatury wody w akwarium oraz chętniej przystępują do tarła po zimowym ochłodzeniu. Nie powinniśmy jednak obniżać temperatury wody poniżej dolnej granicy, optymalnej dla danego gatunku.

URZĄDZENIA DO OGRZEWANIA WODY W AKWARIUM

Grzałki stosowane do ogrzewania akwariow

W handlu można dostać niedrogie, świetne i bezpieczne urządzenia do ogrzewania wody w akwarium, które precyzyjnie monitorują i dostosowują temperaturę wody do potrzeb ryb i roślin. Jeżeli zapoznamy się z instrukcją producenta, zainstalowanie urządzenia do podgrzewania wody w akwarium jest proste i bezpieczne.
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje grzałek do akwarium: grzałki zwykłe, grzałki z termostatem, filtry z wbudowaną grzałką, podżwirowe kable i płytki grzewcze oraz wiele innych rodzajów urządzeń grzewczych.
Akwaryści z doświadczeniem w temacie ogrzewania akwariów najczęściej ogrzewają całe pomieszczenie, w którym znajdują się akwaria. Jest to rozwiązanie ekonomicznie uzasadnione. W razie awarii ogrzewania, większe akwaria dłużej utrzymają temperaturę wody.
Świetnym rozwiązaniem jest zakup grzałki z termostatem. Termostat pozwala najlepiej ustawić temperaturę wody w akwarium optymalną dla ryb i roślin.
Wewnątrz grzałki umieszczona jest spirala grzewcza, która jest włączana lub wyłączana przez termostat ustawiony na odpowiednią temperaturę wody dla danego gatunku ryb. Termostat może być elektroniczny lub działający na zasadzie bimetalu.

Wielkość grzałki zależy od wielkości akwarium. Na 1 litr wody powinno przypadać 0,5 W. W handlu dostępne są grzałki o standardowej mocy ( 5, 10, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50, 75, 100, 125, 150, 200, 250, 300 W). Przykładowo: akwarium o wymiarach 60 x 30 x 30 (54 l) wymaga grzałki o mocy około 25-30 W. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zakup grzałki 60 W z termostatem.
Termostat może być umieszczony przy samej grzałce lub może to być termostat zewnętrzny.

Jeden termostat zewnętrzny może obsługiwać 2 grzałki na raz. Kupując grzałkę o odpowiedniej mocy, bierzemy również pod uwagę temperaturę pomieszczenia, w którym będzie stało akwarium. W większych akwariach zazwyczaj stosuje się 2 grzałki z termostatem. Powinniśmy kupić grzałkę z termostatem taką, która zapewni temperaturę z zapasem na nieprzewidywalne okoliczności, takie jak np. awaria ogrzewania domu czy nagły spadek temperatury.

TERMOMETRY DO MIERZENIA TEMPERATURY WODY W AKWARIUM

Urządzenia do ogrzewania wody w akwarium należy uzupełnić termometrem do mierzenia temperatury. Są różne rodzaje termometrów do pomiaru temperatury wody w akwarium:
termometr klasyczny, rtęciowy, najczęściej umieszczany na bocznej ściance w środku akwarium, z dala od sprzętu grzewczego,

paskowy lub tarczowy termometr ciekłokrystaliczny,

termometr pływający,

termometr zewnętrzny,

termometr wewnętrzny.

Przy instalacji i zakupie sprzętu grzewczego do akwarium trzeba pamiętać, że

Przed regulacją sprzętu grzewczego zawsze najpierw odłączamy zasilanie.

Grzałkę z termostatem najlepiej umieścić na tylnej ściance akwarium lub pionowo blisko krawędzi, najlepiej w najniższych partiach akwarium. Nie należy umieszczać jej zbyt blisko żwiru, ponieważ wtedy cyrkulacja wody może być utrudniona. Ze względów estetycznych warto ją ukryć za kamieniami lub roślinami.

Przed instalacją grzałki do akwarium należy sprawdzić, czy urządzenie grzewcze jest całkowicie wodoszczelne.

Włączona grzałka zawsze powinna znajdować się pod wodą, aby nie pękła z powodu przegrzania szkła.

Wszelakich połączeń elektrycznych dokonujemy z dala od wody. Instalacja sprzętu jest bezpieczna, pod warunkiem zachowania wszelkich środków ostrożności. W razie wątpliwości warto zwrócić się o pomocdo fachowca.

Wskazanie termostatu przy grzałce ustawionego n.p. na 24° C, można w razie potrzeby podnieść o kilka stopni według potrzeby.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *