Hodujemy pyszczaki z jeziora MALAWI

Hodujemy pyszczaki z jeziora MALAWI

Hodujemy PYSZCZAKI z  jeziora MALAWI.

Przyjemność obserwowania pięknych, kolorowych ryb- pyszczaków z jeziora Malewi w dużym stopniu zależy od wielkości akwarium dla tych ryb.

Trzeba się więc mocno zastanowić nad wyborem wielkości akwarium, biorąc pod uwagę koszty oraz  warunki lokalowe. Wybierając akwarium dla pyszczaków z Malawi, trzeba zaopatrzyć się w akwarium  o większej pojemności. Wtedy będziemy mieli mniej problemów z ich hodowlą. W większym akwarium ryby są zdrowsze, bo parametry wody są lepsze. Szkodliwe substancje, będące wynikiem rozkładu materii organicznej w mniejszym akwarium, bardziej zagęszczone, mogą wpływać na zatruwanie ryb. Przy większym akwarium paradoksalnie jest więc mniej pracy. Pielęgnice a także pyszczaki z Malawi są rybami, które muszą mieć więcej przestrzeni. Lubią przebywać stale lub czasowo w wybranych przez siebie dolnych rewirach, których pilnują i bronią.

Literatura na temat hodowli pyszczaków radzi, żeby rozpoczynać hodowlę tych pięknych ryb w akwarium o pojemności co najmniej 150 litrów.

W HODOWLI TYCH RYB WAŻNA JEST NIE TYLKO OBJĘTOŚĆ, ALE I KSZTAŁT ZBIORNIKA.

 

Zbiornik  duży, ale o kształcie zbliżonym bardziej do sześcianu niż prostopadłościanu, nie jest odpowiedni dla pyszczaków z Malawi. Podajmy przykład. Akwarium o wymiarach 70 x 50 x 50 cm [175 litrów] objętościowo jest wystarczające dla hodowli pielęgnic z Malawi. Jednak będą się one lepiej czuły w zbiorniku nawet nieco mniejszym o wymiarach 100 x 40 x 40 cm [160 litrów pojemności], bo takie akwarium nie jest wysokie, ale za to długie. A długość akwarium jest bardzo ważna w hodowli pyszczaków, daje tym rybom lepsze warunki do życia.

Jeżeli chcemy mieć pyszczaki z grupy Utaka, to akwarium powinno mieć długość 120-150 cm.

Gdy chcemy hodować bardziej agresywne, terytorialne pyszczaki z grupy Mbuna– to akwarium musi mieć co najmniej 100 cm długości.

Jednak naszą przygodę z hodowlą pyszczaków możemy rozpocząć od hodowli gatunków mniejszych i mniej terytorialnych [z rodzaju Labidochromis i niektórych Pseudotropheus]. Wtedy wystarczy nam akwarium o długości 80 centymetrów.

Pamiętajmy, że za długie, wąskie i niskie akwarium zapłacimy mniej niż gdyby było ono takiej samej długości, lecz wyższe i szersze.

Gdy zdecydujemy się na pyszczaki Malawi, to przy wyborze akwarium miejmy na uwadze, że wysokość  zbiornika  dla nich nie powinna przekraczać 40 cm, ponieważ one lubią przebywać w niższych rewirach. Już lepiej zdecydujmy się kupić akwarium niższe, ale dłuższe.

Zlecając wykonanie akwarium na wymiar, pamiętajmy, że jego cena zależy od litrażu. Jeśli więc zmniejszymy wysokość ściany akwarium, przy tej samej jego długości, zapłacimy mniej, bo objętość jego będzie mniejsza. Dla pyszczaków to nie ma znaczenia, a dla naszej kieszeni- tak.

Szerokość akwarium dla pielęgnic z Malawi nie odgrywa aż tak ważnej roli – wystarczy, gdy będzie miała 35-40 centymetrów.

 

 • GRUBOŚĆ SZYBY jest bardzo ważna.

 

Zależy od długości zbiornika. Poniżej podajemy jej wymiary.

– akwaria o długości 70-90 cm – grubość szyby: min. 6 mm

– akwaria o długości 90-120 cm – grubość szyby: min. 8 mm

– akwaria o długości 120-170 cm – grubość szyby: min. 10 mm

– akwaria powyżej 170 cm – grubość szyby: min. 12 mm i więcej

 

Cena akwarium uzależniona jest od grubości użytej do jego budowy szyby. Nie powinniśmy jednak oszczędzać kupując cieńsze szyby, bo może się zdarzyć, że napór wody spowoduje naprężenia słabej szyby i jej pęknięcie.

 

 • JAKIE AKWARIUM I GDZIE KUPIĆ?

 

Nasz sklep Akwarystyka24.eu oferuje akwaria o różnych kształtach i rozmiarach [np.prostopadłościenne, narożnikowe, z wypukłą przednią szybą]. Produkujemy je sami.

 

 • POKRYWY

Pokrywa ukrywa oświetlenie oraz zabezpiecza przed wychlapywaniem wody. Większe pyszczaki często wyskakują z wody np. podczas karmienia czy ucieczki.  Pokrywa więc powinna być szczelna.

Droższe pokrywy są wygodniejsze przy obsłudze akwarium. Są podnoszone na zawiasach, nie musimy ich zdejmować podczas podmiany części wody, czyszczenia dna, zmiany dekoracji czy odławiania ryb.

Tańsze pokrywy mają tylko otwory przeznaczone do podawania pokarmu, a podczas prac w akwarium trzeba je w całości zdejmować.

Pokrywę można też wykonać samodzielnie, jeśli ktoś ma chęci i uzdolnienia manualne.

 

 • NA CZYM POSTAWIĆ AKWARIUM

Akwaria z pyszczakami z Malawi zazwyczaj są długie i większe, więc ze względu na ciężar trzeba je ustawiać na solidnej podstawie, wytrzymałej na duże obciążenia. Najlepsze byłyby regały metalowe. Jeśli się nam nie podobają metalowe, bo nie pasują nam do wystroju, mebli wnętrza, kupujemy podstawę drewnianą lub zamawiamy ją u stolarza, żeby pasowała kolorystycznie do mebli.

Szafka może mieć półki  bez zabudowy czy też z drzwiczkami na zawiasach lub zasuwane. W szafce można schować oprzyrządowanie potrzebne do obsługi akwarium np. filtr kubełkowy, postawić dodatkowy zbiornik np. do wychowu narybku lub separacji chorych ryb.

 

Udostępnij ten post

Komentarze (2)

 • Bartek Reply

  Brakuje mi zdjec do artykułu

  30 listopada 2017 at 12:19
  • Piotr Kus Reply

   Zostaną uzupełnione wieczorem.

   30 listopada 2017 at 12:24

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *