Jaki filtr do akwarium wybrać ?

Jaki filtr do akwarium wybrać ?

Po co filtr do akwarium?

Akwarium jest nie tylko przyjemnym hobby i ozdobą naszego mieszkania. Przyglądanie się pięknym, kolorowym rybkom, płynącym między zielonymi roślinami daje uspokojenie i relaks naszym skołatanym nerwom.

Aby akwarium było naprawdę piękne, musimy dbać o utrzymanie w nim czystości wody –  środowiska, w którym żyją nasi podopieczni. Dlatego montujemy filtr czyszczący oraz napowietrzający wodę.  W akwarium, inaczej niż w naturalnych akwenach, zanieczyszczenia biologiczne nie niwelują się same. To my musimy zadbać o oczyszczanie wody przez montaż filtra. Przez spowodowanie odpowiedniego ruchu wody, filtr oczyści wodę, eliminując zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne i biologiczne.

Jak działa filtr w akwarium?

Wewnątrz filtra jest gąbka lub inna substancja filtrująca, w której tworzą się bakterie wpływające na czystość wody. Współczesne filtry mają urządzenie  poruszające wodę i tym samym napowietrzający ją, dzięki czemu nie potrzeba montować kolejnego urządzenia w tym celu. Jeśli jednak nie posiadamy takiego nowoczesnego filtra – napowietrzacz trzeba dokupić osobno.

 

Jaki filtr kupić do akwarium?

Poniżej prezentujemy różne rodzaje filtrów do akwariów. Można je podzielić na wewnętrzne   i zewnętrzne.

 

  • Filtr wewnętrzny – czyści zanieczyszczenia mechaniczne i Sprawdza się we wszystkich akwariach. Woda jest zasysana do filtra i wypuszczana jego górną częścią. Są stosunkowo niedrogie i tanie w eksploatacji ze względu na mały pobór prądu. Jednak mają one niewielką powierzchnię wkładów filtracyjnych i zabierają miejsce wewnątrz akwarium.

 

  • Filtr kaskadowy – montuje się go na zewnątrz akwarium i łączy z nim rurką zasysającą wodę. Filtry te polecane do akwariów, w których duży ruch wody jest niewskazany. Jego zaletą, podobnie jak filtrów wewnętrznych, jest niska cena i mały pobór prądu, a ponadto większa wydajność. Natomiast jego wadą jest to, że przy niskim poziomie wody pracuje głośno, a poza tym nie wszystkie pokrywy są dostosowane do montażu takiego filtra.

 

  • Filtr kubełkowy – jest również filtrem zewnętrznym, polecanym do akwariów o pojemności większej niż 50 litrów. Umieszcza się go pod akwarium, a woda doprowadzana jest rurami. Są to filtry najbardziej cenione przez akwarystów. Ze wszystkich stosowanych filtrów mają najlepszą opinię. Ich zaletą jest duża pojemność wkładów filtracyjnych i to, że można w nich zamontować różne wkłady. Jednak ich wadą jest większy pobór prądu i wysoka cena.

Jak montować filtry do akwarium?

Filtry wewnętrzne mocuje się za pomocą przyssawek do wewnętrznych ścian akwariów.

Filtry kaskadowe zawiesza się na jednej ze ścian akwarium, przy górnej krawędzi.

Filtry kubełkowe są umieszczane pod akwarium. Można użyć w nich wkłady do filtracji biologicznej, węgiel aktywny i inne rodzaje wkładów.

 

Jak dobrać filtr do akwarium?

 

Kupując filtr do akwarium, bierzemy pod uwagę objętość naszego akwarium.

Zasada jest taka, że obliczamy, jaka powinna być wydajność filtra. Obliczamy ją mnożąc pojemność naszego akwarium przez 3 lub, przy mniejszym zarybieniu, przez 2.

Wydajność filtra powinna pozwolić na przepompowanie całej wody w akwarium co najmniej raz na godzinę.

Przykładowe filtry dostosowane do pojemności akwarium:

Zbiornik 25L: filtr od 30 do 90L na godzinę – przykładowy filtr

Zbiornik 54L: filtr od 65 do 195L na godzinę

Zbiornik 112L: filtr od 134 do 402L na godzinę.

Jak czyścić filtr do akwarium?

Należy to robić obowiązkowo, aby woda w akwarium utrzymać w czystości. Czyszczenie filtrów jest obowiązkowym elementem procesu utrzymania czystości w akwarium. Nie wolno ich czyścić pod bieżącą wodą z kranu, bo wtedy stracą swoje właściwości. Najlepiej czyścić filtry w wodzie wypuszczonej z akwarium.

 

  • Filtry wewnętrzne: substancja filtracyjna to najczęściej gąbka lub wata perłowa – czyści się je kilkakrotnie, ściskając w wodzie wypuszczonej z akwarium. np. Aquael filtr FAN3 PLUS

 

  • Filtry kaskadowe zawierają dwa wkłady: gąbkę i ceramikę. Przy wymianie wody należy wyczyścić jeden, a przy kolejnej okazji – drugi. np: Aquael FZN-3

 

  • Filtry kubełkowe mają wiele wkładów, dlatego należy wyczyścić połowę z nich, a kolejne przy następnym czyszczeniu. np: AquaEl Minikani 120

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *