Akwarytyka morska – czyli co to jest i czym się to je….

Akwarytyka morska – czyli co to jest i czym się to je….

Akwarystyka morska

daje mnóstwo satysfakcji akwarystom. Ryby morskie piękne, kolorowe przepływają między malowniczymi koralowcami, po skałach biegają krewetki i kraby – to wszystko robi niesamowite wrażenie i jest dumą hobbystów oraz ozdobą mieszkania czy biura.

Prowadzenie akwarium morskiego jest nieco trudniejsze, ale możliwe nawet dla nastolatków, którzy potrafią zbudować własną rafę koralową lub nano-rafę. Trzeba tu uczciwie dodać, że akwarystyka morska to dosyć drogie zajęcie, ze względu na koszty zbudowania i utrzymania akwarium morskiego. Chociaż część elementów zestawu do morskiego akwarium można wykonać samemu, to jednak wiele elementów trzeba zakupić, np.odpieniacze.

DOBIERAMY WIELKOŚĆ AKWARIUM MORSKIEGO.

Od wielkości akwarium zależą koszty jego utrzymania. Większe akwarium, więcej wody – umożliwia dobór ryb, na których nam zależy.
Niektóre gatunki wymagają sporej przestrzeni życiowej, np. 300 litrów na sztukę. Obowiązują tu także ogólne zasady typu: 10 litrów wody na 1 cm długości ryby.

Większe akwarium gwarantuje też równowagę biologiczną w morskim akwarium, ponieważ większy ekosystem łatwiej poradzi sobie z pewnymi zagrożeniami, np. gdy wodę zacznie zatruwać mała padnięta ryba, będziemy mieli więcej czasu na reakcję. O ile w zbiorniku 50 litrowym takie zdarzenie mogłoby stać się przyczyną padnięcia wszystkich pozostałych zwierząt, o tyle zbiornik 1.000 litrowy mógłby sobie poradzić z taką sytuacją samodzielnie.

Ważne są również wymiary morskiego akwarium. Wysokie akwaria potrzebują mocniejszego oświetlenia, aby światło docierało do ich dolnych części. Najbardziej popularne akwaria mają wysokość 50-70 cm. Do ich doświetlenia wystarczą lampy HQI 150-watowe lub świetlówki T5. Przy zakładaniu akwarium morskiego zwracamy uwagę na jego grubość szkła.

Umiejscowienie akwarium morskiego.

Bardzo ważne jest umiejscowienie akwarium morskiego w mieszkaniu. Akwarium będzie ciężkie, czasem samo szkło z podtrzymującym je stelażem może ważyć ponad 100-150 kg, a do tego należy dodać jeszcze wagę samej wody oraz skały rafowej. Zazwyczaj akwarium morskie umieszcza się przy ścianie nośnej, aby jego ciężar rozłożył się nie tylko na podłogę, ale i na ścianę. Jeżeli nasze akwarium morskie jest bardzo duże albo podłoga, na której będzie stało jest stara i niezbyt wytrzymała, warto zasięgnąć opinii architekta, czy podłoże wytrzyma takie obciążenie.

Akwarium, morskie umieszczamy także w pomieszczeniach chłodnych, wtedy będą mniejsze problemy z odprowadzeniem nadmiaru ciepła.  Komin przelewowy to wyodrębniona część akwarium, zwykle w jednym z tylnych narożników, z wyciętym otworem w dnie i wklejoną w niego rurką. Komin połączony jest u góry z resztą akwarium tzw. grzebieniem przelewowym. Woda z powierzchni akwarium przelewa się przez grzebień i za pomocą komina spływa do tzw. sumpa. Sump to jest osobne akwarium, umieszczone poniżej zbiornika głównego. Mieści się w nim cała mechanika filtracyjna. Po filtracji oraz ewentualnym nasyceniu potrzebnymi substancjami woda z sumpa jest pompowana ponownie do zbiornika głównego. W mniejszych akwariach morskich sump można zastąpić panelem filtracyjnym. Jego wadą jest jednak to, że akwarium ma mniejszą pojemność, jego eksploatacja jest trudniejsza, zwłaszcza jeżeli stoi przy ścianie.
Mamy więc już gotowy stelaż oraz przygotowany zbiornik główny morskiego akwarium wraz z sumpem.

ZESTAW OPRZYRZĄDOWANIA DO AKWARIUM MORSKIEGO

Kolejny krok przy zakładaniu akwarium morskiego to: zakup oświetlenia, filtracji, ogrzewania a czasem i chłodzenia.

 Oświetlenie morskiego akwarium może być dwojakie:

1. oświetlenie świetlówkami T5

2. oraz oświetlenie metal-halogenowe HQI. Lampy z żarnikami HQI są efektywniejsze, przy okazji dają przepiękne bliki na rafie.
Zwykle stosuje się połączenie obu źródeł światła, tj. 1/2 lampy HQI oraz dodatkowe świetlówki pracujące w zakresie tzw. aktyniki. W świetle aktynicznym niektóre koralowce zaczynają fosforyzować, a niektóre potrzebują światła do życia.
Warto też zbudować małe oświetlenie nocne, aby mieć możliwość obserwacji nocnego życia w naszym akwarium.

Odpieniacz – dzięki temu urządzeniu z wody morskiej wytrącana jest większość zanieczyszczeń. Woda wpadająca do odpieniacza jest bardzo silnie natleniana, wręcz pieni się. Zanieczyszczenia osadzają się do powierzchni baniek powietrza i wraz z prądem wody wypływają na powierzchnię, do specjalnego zbiornika umieszczonego u góry urządzenia. Wydawałoby się, że w czystej wodzie nie ma zanieczyszczeń widzianych gołym okiem. Odpieniacz z ,,czystej” wody jest w stanie wytrącić nawet szklankę brudnej mazi. Jest więc koniecznym urządzeniem, choć niektórzy bardzo zaawansowani akwaryści potrafią przygotować i prowadzić akwarium nawet bez niego.

Ogrzewanie i chłodzenie.

Należy skrupulatnie kontrolować temperaturę wody. Większość stworzeń wymaga temperatury 24-25° Celcjusza, z bardzo małym marginesem zmian. Niektóre nie przeżyją zmiany większej niż 2-3 stopnie. Z tego też względu należy dbać tak samo o dobre ogrzanie zbiornika jak i jego chłodzenie.
Przypominamy, że trzeba utrzymywać stosunek mocy oświetlenia do pojemności zbiornika w stosunku 1 do 1. Czyli przy 300 litrowym akwarium powinniśmy dysponować 300 watami mocy oświetlenia.

Stosunek 1:1 oświetlenia do pojemności nie jest oczywiście zawsze wymagany. Z powodzeniem można prowadzić akwarium niedoświetlone, jeśli nie posiadamy w nim zbytnio światłolubnych zwierząt. Można spotkać także akwaria, gdzie stosunek ten będzie zdecydowanie wyższy, np. 1.5 do 1, gdy będą w nim dość rzadkie i wymagające koralowce. Lampy powieszone kilkanaście centymetrów nad powierzchnią lustra wody, będą ją nagrzewać. Aby jej nie przegrzać, można zastosować rząd wiatraczków, umieszczonych przy jednym z boków akwarium. Poradzą sobie z chłodzeniem niedużego zbiornika. Przy większych akwariach morskich instalujemy specjalną chłodziarkę, wmontowaną w obieg wody.

Przygotowanie wody do akwarium morskiego

Przygotowanie odpowiedniej wody nie jest tak proste jak w przypadku małego akwarium słodkowodnego. Kupujemy odpowiednią sól morską, filtry RO/DI do uzdatniania wody, a także skałę rafową, która będzie podstawą filtracyjną naszego akwarium. Najpierw przepuszczamy wodę przez filtr odwrotnej ozmosy (RO), który pozbawi wodę niemal wszystkich zbędnych w tym momencie substancji. W tak przygotowanej wodzie można rozpuścić odpowiednią dawkę soli, aby uzyskać zasolenie na poziomie wybranego przez nas biotopu. Można w tym momencie posiłkować się areometrem lub
urządzeniem cyfrowym. Następnie dobieramy orurowanie doprowadzające wodę.

Rafa koralowa w morskim akwarium

Gdy akwarium zalane jest już morską wodą i wszystkie urządzenia działają poprawnie, wprowadzamy do zbiornika żywą skałę rafową, którą można kupić w wielu specjalistycznych sklepach zajmujących się akwarystyką morską. Skała jest, niestety, dość droga, a że najczęściej potrzeba jej dość dużo, więc koszty założenia akwarium morskiego znacznie wzrosną. Przed włożeniem skały do akwarium bardzo dokładnie oczyszczamy ją z obumarłych koralowców po to, żebyśmy nie musieli potem walczyć z plagą uporczywych glonów. Może się zdarzyć, że ze skałą do akwarium przedostaną się dodatkowi goście w postaci wieloszczetów, małych koralowców, krewetek . Najczęściej będą oni mile widziani, jednak może się nam trafić np. krewetka pistoletowa, która jednym uderzeniem ogona potrafi urwać palec lub zbić szybę o grubości 15 mm.

Zasiedlanie akwarium rybami i koralowcami.

Teraz można rozpocząć zasiedlanie akwarium rybami i koralowcami. Poszczególne stworzenia powinny być przed wpuszczeniem do zbiornika głównego poddane kwarantannie i aklimatyzacji po to, żeby uniknąć np. zarażenia innych mieszkańców akwarium. Należy także monitorować na bieżąco kilka podstawowych parametrów akwarium: temperaturę, azotany, azotyny, fosforany, zasolenie, itp. Można stosować testy chemiczne lub jeśli dysponujemy większym budżetem, także sprzętem elektronicznym.

Wiadomości o tym, jakie ryby, koralowce i inne stworzenia najlepiej nadają się do morskiego akwarium, znajdziemy w Internecie lub specjalistycznych książkach.

Akwarystyka morska to hobby kosztowne, wymaga starania i uwagi hobbysty, systematycznej podmiany słonej wody. Trzeba też pamiętać o regularnym i odpowiednim karmieniu ryb i koralowców. Jednak te zabiegi opłacają się, bo otrzymujemy w zamian wiele satysfakcji i przyjemności. Akwarium morskie jest wspaniałą ozdobą domu. Cieszy oczy i uspokaja.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *